Téma megnevezése: TUDOMÁNYOS-TECHNOLÓGIAI MEGOLDÁSOK AZ ŰRKUTATÁSBAN
Témajavaslatok:
Alkosd meg egy olyan rendszer vagy technológia koncepcióját, amely segít az erőforrások (pl. víz, oxigén, energia) hatékonyabb hasznosításában a világűrben, például a Nemzetközi Űrállomáson vagy egy jövőbeli kolónián!
Alkosd meg egy olyan rendszer vagy technológia koncepcióját, amely segíti az emberi élet fennmaradását és védelmét (létfenntartás, energia ellátás, sugárvédelem, újrahasznosítás, távközlés, adatátvitel, titkosítás) a világűrben, például a Nemzetközi Űrállomáson vagy egy jövőbeli kolónián!
Alkosd meg egy olyan rendszer vagy technológia koncepcióját, amely segíti a Nemzetközi Űrállomáson vagy egy jövőbeli, idegen bolygó élő kolónia tagjait a közvetlen vagy távoli helyek feltérképezésében, felfedezésében esetleg elérésében. (pl. űrszondák, űrteleszkópok, kis műholdak és CubeSat-ok, újrahasznosítható hordozó eszközök)
Alkosd meg egy olyan rendszer vagy technológia koncepcióját, amely segíti a jövőbeli, idegen bolygó élő kolónia tagjait a közvetlen vagy távolabbi helyeken felfedezett erőforrások fenntartható hasznosításában (pl. aszteroidabányászati eszközök, újrahasznosítható hordozó eszközök)
Javasolj megoldást az űrhulladék csökkentésére, amely az űripar egyik legsürgetőbb problémája!
Készíts egy olyan kutatási tervet, vagy tervezz egy prototípust, amely a mikrogravitációs környezetet kihasználva új tudományos eredményeket érhet el az anyagtudomány, biológia, orvostudomány vagy élettan területén!
Űreszközök anyagtechnológiája (pl. hőálló anyagok, kompozitok)
Készíts egy olyan kutatási tervet olyan anyagok kifejlesztésre, amelyek alkalmasak egy űrben vagy más bolygón eszközök, épületek vagy egyéb objektumok létrehozására
Mutasd be, hogy a mesterséges intelligencia és gépi tanulás miben és hogyan járul vagy járulhat hozzá az űrutazások és űrkutatások megvalósításához (pl. biztonság, életminőség javítás, stb. területén)
Fejlessz ki egy rendszert az űrhajósok mentális vagy fizikai egészségének fenntartására hosszú távú űrutazások során, figyelembe véve a gravitáció hiányát, az izolációt és a sugárzás hatásait!
Alakíts ki egy tervet egy új robotikus vagy autonóm eszközre, amely támogatná a bolygók felszínének feltérképezését, vagy az űrbéli infrastruktúra fejlesztését (pl. moduláris építési technológiák)!
Hogyan alkalmaznád képalkotó technológiákat a precíziós diagnosztikában az űrben?
Fejleszd ki egy teljesen autonóm, űr-egészségügyi rendszer koncepcióját! Képzelj egy önműködő kórházat, melyben elláthatók egy űrmisszió vagy űrkolónia tagjai!
Tervezz okosgyógyszert és/vagy hordozható okoseszközt az asztronauták számára, melyekkel megőrizhető az egészségük, vagy a gyógyulásukat szolgálhatja!
Hogyan befolyásolja a mikrogravitáció és a sugárzás az emberi mikrobiom összetételét? Milyen módszerekkel lehet fenntartani és optimalizálni a bélflóra egyensúlyát hosszú távú űrutazások során?
Hogyan alkalmazható a nanotechnológia az űrhajósok egészségügyi monitorozásában és kezelésében? Fejlessz koncepciót nanotechnológiai alapú eszközökre, amelyek támogatják az űrutazók fiziológiai állapotának fenntartását.
Milyen mobil laboratóriumokat és diagnosztikai eszközöket lehet fejleszteni az űrbéli körülményekhez igazítva? Hogyan biztosítható a gyors és pontos orvosi diagnózis extrém környezetekben, például a Nemzetközi Űrállomáson vagy egy bolygó felszínén?
Hogyan segíthetik az AI-alapú diagnosztikai eszközök és döntéstámogató rendszerek a űrbéli orvoslást?
Élelmiszer-biztonság és -termelés a világűrben – hogyan biztosíthatjuk az űrbéli kolóniák táplálását hosszú távon?
Mire használható a 3D és 4D nyomtatás az űrben? Készíts olyan tervet, mely bemutatja, milyen, az űrben való életet támogató eszközök készíthetők ezzel a technológiával.
Miként segíthetnek a robotikus megoldások az űrorvoslásban? Mutass be egy koncepciót, mely lehetővé teszi komplex egészségügyi ellátási folyamatok automatizálását robotok segítségével!
A vetélkedő szervezője:
Pécsi Kulturális Központ
A vetélkedő kiemelt támogatói:
Külgazdasági és Külügyminisztérium
Pécsi Tudományegyetem
A pályamunkák elbírálását a Neumann János Számítógéptudományi Társaság szakemberei végzik.